Pozbywamy się gałęzi

Na pewno wiele osób rozpoczynających swoją przygodę sadownictwem nie raz i nie dwa zadawali sobie proste pytania dotyczące przycinania drzewek owocowych. Nawet jeśli naszą wiedzą na ten temat jest dosyć spora, to co jakiś czas warto przypomnieć sobie kilka faktów dotyczących tego rodzaju pielęgnacji naszych roślin dzisiaj odpowiemy sobie na kilka pytań dotyczących tego kiedy podcinać drzewka owocowe? W końcu to skuteczny i sprawdzony sposób na to, by uzyskać rośliny o pięknym kształcie A także cieszyć się wspaniałymi zbiorami owoców.

 

Przede wszystkim musimy pamiętać, że różne gatunki drzewek owocowych przycinamy się w różnym czasie. Zupełnie inne są pod tym względem wymagania jabłoni, czy też czereśni. Drzewa te owocuje w różnym czasie, więc i ich przycinanie musi się odbywać w różnych terminach. Dla przykładu warto sobie powiedzieć, że na początku roku kalendarzowego, czyli nawet w lutym możemy przycinać takie drzewka owocowe jak właśnie jabłonie, grusze czy śliwy. Trochę inaczej rzecz ma się w przypadku brzoskwiń czy nektarynki. Te drzewka przycinamy trochę później. Mianowicie w kwietniu, gdy na ich gałęziach pojawia się już pierwsze pąki. Są również drzewka owocowe, które przycinać się dopiero po okresie owocowania, czyli pod koniec lata. Do tej grupy należą wiśnie, czereśnie i morele. Jak widać różne drzewka owocowe wymagają tego rodzaju pielęgnacji na przestrzeni nawet kilku miesięcy. Z tego też powodu powinniśmy być zawsze przygotowani na ewentualne przycinanie gałęzi i dbać o nasz sprzęt, żeby był zawsze czysty i dobrze zaostrzony. W ten sposób zagwarantujemy sobie, że nie narazimy rośliny na groźne choroby, czy niepotrzebne zranienia. Pamiętajmy również, żeby każdą usuwane gałęzi przycinać kilka milimetrów powyżej pąków.
W trakcie tego rodzaju pielęgnacji naszych drzewek owocowych zwracajmy uwagę, żeby usuwać te gałęzie, które zaburzają kształt korony, odbierają światło innym częściom rośliny czy też rosną pionowo do góry. Mamy tu na myśli tak zwane “wilki”.

 

Author: alu-set.pl