Różnice między płytą OSB a MDF

Płyta OSB to nowoczesny materiał konstrukcyjny, który coraz częściej wykorzystywany jest w budownictwie, do wykończeń mieszkań i domów oraz w meblarstwie. Wyróżnia się trwałością i odpornością na zniszczenia i warunki atmosferyczne. Płyta OSB wykonana jest z ponad 90% drewna, a właściwie z wiórów drzewnych (pochodzących przeważnie z sosny lub świerka).

Wióry drzewne są starannie selekcjonowane i wybiera się jedynie te o podobnej długości. Płyta OSB może składać się z jednej warstwy (są to elementy innych płyt drewnopochodnych, na przykład płyt wiórowych) lub trzech o różnych orientacjach wiór – stąd nazwa płyty Oriented Strand Boards.

Płyta OSB składa się z wiór układanych w trzech warstwach. W zewnętrznych ułożone są wzdłuż, a w środkowej – w poprzek płyty. Taki układ pozwala na osiągnięcie wyjątkowej wytrzymałości, zwłaszcza w okolicach głównej osi płyty. Powierzchnia płyty OSB może być lekko porowata, za to krawędzie są wykończone na wpust i pióro, są dwustronne lub frezowane.

Zastosowanie płyty MDF jest bliskie płycie OSB. Obie płyty różnią się jednak budową wewnętrzną. Płyta MDF (z angielskiego Medium Density Fibreboard) znakomicie sprawdza się w meblarstwie, produkuje się z niej piękne i solidne stoły, biurka, szafy i komody. To płyta pilśniowa z włókien drzewnych i o średniej gęstości. Jej produkcja składa się z kilku etapów, wykorzystuje się w niej zmielone kawałki drewna utrwalane, klejone związkami organicznymi.

Płyta MDF to trwały materiał, jest solidny i odporny na uszkodzenia. Nie chłonie tłuszczów i jest odporna na środki chemiczne. Wyczyścić ją można przy użycie ścierki i wody z delikatnym detergentem. Płyta MDF jest łatwa w obróbce, można ją dowolnie modyfikować i przycinać. Bez problemu można wyciąć z niej dowolny kształt.

Płyta MDF nie jest łatwopalna i w niektórych wersjach jest odporna na wilgoć. Podobnie zresztą jak płyta OSB. Obie płyty z powodzeniem stosować można wewnątrz budynku, na przykład w kuchni lub łazience, gdzie wystawione są na działanie pary, ciepła i wilgoci. Płyta OSB w wersjach 3 i 4 nadaje się na dodatek do użytku zewnętrznego. Jest odporna na zniszczenia i wilgoć, co czyni ją znakomity materiałem w budownictwie i meblarstwie.

Author: alu-set.pl