DDGS w żywieniu zwierząt

Na samym początku należy sobie dokładnie wyjaśnić czym tak właściwie jest suszony wywar gorzelniany. A więc jest to nic innego jak uboczny produkt podczas przemysłu gorzelniczego, w momencie kiedy fermentacja dobiega końca osiada on na dnie kadzi i jest zbędny w dalszej produkcji. Dlatego też całkiem nie dawno odkryto iż produkt ten może bez problemu być stosowany jako dodatek do paszy, który nie tylko stanowi zamiennik ale dostarcza wiele pożywnych substancji zwierzętom. Warto również wiedzieć, że powstaje on na bazie surowców takich jak jęczmień, pszenżyto, pszenica a nawet kukurydza.

Duże wartości odżywcze

Warto zauważyć że DDGS zawiera mniej białka nić inne zamienniki natomiast co najważniejsze posiada o wiele więcej zawartości energii która jest równie ważna jak białko. Co znajdziemy w składzie suszonego wywaru? Oczywiście kluczowe jest to z czego jest on wytworzony jednak możemy znaleźć w nim takie substancje jak metionina, lizyna, tłuszcze surowe, popiół oraz białka. Dlatego uchodzi ona za świetną paszę pod względem energetycznym w hodowli bydła.
W prawdzie jedynym uwarunkowaniem jest dokładna obserwacja jakiego rodzaju kupujemy wywar, gdyż w zależności z jakiego zboża zostało wykonane będzie miało ono lekko bądź bardziej zmieniony skład na który warto zwracać uwagę podczas karmienia. Pamiętajmy że gwałtowne zmiany ilości pojedynczych substancji odżywczych nie odbijają się dobrze na zdrowiu zwierząt co może zaburzyć ich rozwój, powodując problemy z układem trawiennym.

Czy warto?

Na pewno wielu hodowców może nie chętnie podchodzić do tego typu dodatków twierdząc że mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc naszym zwierzętom. To nie jest do końca prawdą, ponieważ bez większego ryzyka możemy stosować DDGS jako dodatek do paszy, w tym momencie wystarczy jedynie przestrzegać określonych reguł samego użytkowania, w żadnym wypadku nie należy zwiększać udziału procentowego podczas mieszania paszy gdyż może to negatywnie wpłynąć na układ trawienny zwierząt hodowlanych.
Pamiętajmy że wieloletnie badania wykazały obecność mykotoksyn które mają tendencję do przenikania do mleka czy odkładania się w mięsie, oczywiście odpowiednie stosowanie nie narazi nas na tego rodzaju problemy gdyż zalecane proporcje są poparte latami obserwacji i badań.
Rolnicy którzy zdecydowali się na wybór DDGS nie mają powodów do narzekania, większość z nich poleca tego typu dodatki ze względu na ich optymalną cenę która jest ważna oraz na ich zawartość względem substancji odżywczych które są na wysokim poziomie zapewniając naszym zwierzętom rozwój.
W ich przypadku nie musimy przejmować się przechowywaniem ponieważ ich gotowa forma jest zazwyczaj w postaci płatków bądź pelletów w suchej formie. Nie ma więc krótkiego czasu na skarmienie które mogłoby być w tym przypadku problematyczne. Jest to ogromny plus sprawiający że jednorazowo możemy zakupić większe ilości robiąc sobie zapasy na dłuższy okres czasu. Nie należy przetrzymywać suszonego wywaru w miejscach wilgotnych.

Author: alu-set.pl